Healthy eating doesn’t come without a cost.
According to Science Direct, the price gap between healthy food and junk food is continuously growing, and as of late, growing very quickly.
On college campuses and in the “real world,” healthy eating isn’t the cheapest option out there. Specialty and organic supermarkets around the country generally feature higher prices, but for good reason.
In April 2010, the University of Washington conducted a research study that compared the prices of junk food and healthy food per kilocalorie (kcal). The study concluded that junk food does cost significantly less than fruits and vegetables do. Also, it was gathered from the study was that junk food prices were less likely to have a rise in prices due to inflation, unlike fruits and vegetables and their byproducts. As public interest in healthier, organic food choices has risen over the past 10 years or so, so have their prices due to their high demand.
The phrase “poor college student” comes to mind.
College students, particularly freshmen, are learning to adjust to living on their own and taking care of themselves. With mom no longer around sneaking broccoli onto their plates, it falls on the student’s shoulders to be accountable for their nutrition and eating balanced meals
In many cases, students do not have the resources or the budget to purchase these types of food and end up settling with what they can afford: junk food.
Students living in the residence halls have a lot of easy access to both healthy and junk foods through the campus dining halls and their meal plans.
While students have just about equal access to both, the healthy food choices in residence dining halls at the University of Oregon are generally more “points” than the unhealthier options.
For example, a bag of Goldfish snack crackers is four “points,” meanwhile a bag of Kind granola is six.
The University of Oregon does, however, do a good job of making healthier options more accessible to students, particularly those in the dorms. The Grab-and-Go is a great way for students to grab a quick breakfast before class, or a protein bar for the walk there.
I get it, it is a lot easier and sometimes more convenient, to grab something quick and often times not nutritious. However, students should try to have a healthy, rounded breakfast, lunch and dinner, at least a few times a week.
I think that students would tend to lean towards the more nutritious options over the junk food options if they were cheaper. I understand that since healthy food is more expensive, it would naturally be worth more “points.” Maybe if the university were to raise prices on the unhealthier food options and lowered those of the healthy ones, more people would be willing to try out a healthier lifestyle.